Nowości w bibliotece szkolnej #7

Szanowni Uczniowie,

najnowsze pozycje biblioteki szkolnej to nie tylko całkiem nowe serie, ale również kolejne publikacje uzupełniające dotychczasowe cykle. W lutym do zbiorów włączyliśmy książkę Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku Beaty Ostrowickiej.

Powieść jest częścią serii Wojny dorosłych – historie dzieci wydawanej nakładem Wydawnictwa Literatura. Książki te przybliżają temat wojny, w przystępny dla dziecka, zrozumiały sposób. Wielokrotnie nagradzane, cenione, wzruszające, napisane prosto, bez patosu, przybliżają rzeczywistość zwykłych ludzi – dorosłych, ale przede wszystkim dzieci, które los rzucił w czas zawieruchy wojennej.

 

Beata Ostrowicka, Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku

Wzruszająca opowieść o wychowankach warszawskiego Domu Sierot i o ich ukochanym opiekunie, Januszu Korczaku – pedagogu, który żądał równouprawnienia dzieci i poświęcił całe życie, broniąc ich praw. Książka napisana prostym (zrozumiałym dla dzieci od 8 lat) językiem, którą naprawdę polecamy zarówno uczniom jak i rodzicom.

Joanna Papuzińska, Asiunia

Historia małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze. Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dla tak małej dziewczynki jest to strasznie trudne.Wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych wydana została z inicjatywy i we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Paweł Beręsewicz, Czy wojna jest dla dziewczyn?

Historia małej Elki, którą pewnego dnia zaskoczyła II wojna światowa i bardzo popsuła jej dzieciństwo. Piaskowe kulki zamieniły się w groźne bomby, tatę wezwały ważne sprawy i w ogóle nie chciały wypuścić, a mama-lekarka to już naprawdę prawie nie mogła wyjść z pracy. Elka uczy się uważać na słowa. Radzić sobie, nie beczeć. I nawet robić opatrunki! I dochowywać najprzeogromniejszych tajemnic! A przecież jest tylko małą dziewczynką i nie powinna dźwigać tak wielkich ciężarów.

Renata Piątkowska, Która to Malala?

Roześmiana, skora do zabawy i śpiewania hitów Justina Biebera – właśnie taką Malalę poznajemy. Jedyne, co wyróżnia dziewczynę spośród przyjaciółek, to to, że nie zasłania twarzy chustą. Ale czy to wystarczający powód, by strzelić nastolatce w twarz? Szybko okazuje się, że Malala to nie zwykła nastolatka, a blogerka, która – opisując sytuację dziewcząt w pakistańskim szkolnictwie – naraziła się talibom.Wzruszająca opowieść o sile, która drzemie w każdym z nas, o tym, że warto walczyć i pomagać słabszym. Malala udowodniła, że wystarczy jeden odważny człowiek, by zainspirować całe rzesze.

Renata Piątkowska, Hebanowe serce

W książce Renaty Piątkowskiej poznajemy losy małego chłopca, dla którego rodzice sprzedali wszystko, co mieli, zaryzykowali życie; chłopca, dla którego rodzice chcieli lepszego życia – bez strachu, bólu i grożącej śmierci. Historia Omenki będzie dobrym pretekstem, aby opiekunowie podjęli z dzieckiem temat – obecnie tak aktualny i rodzący wiele pytań – jakim jest ucieczka całych rodzin z krajów ogarniętych konfliktem zbrojnym poprzez Morze Śródziemne do bezpiecznych portów europejskich. Śledząc losy bohatera, dowiadujemy się, jak z perspektywy dziecka wygląda nielegalna, śmiertelnie groźna podróż. Poznajemy jego marzenia i nadzieje na lepsze życie. Jakkolwiek się ono nie potoczy, nie chcielibyśmy chyba znaleźć się na miejscu tego chłopca.

Renata Piątkowska, Wszystkie moje mamy

Wszystkie moje mamy to opowieść żydowskiego chłopca o okrutnym, złym świecie, w którym przyszło mu żyć w czasie Holokaustu. Szymek spotkał też dobrych ludzi, ratowali go, próbowali ukoić jego strach, rozpacz i przerażenie. Dobrzy ludzie, to światło w czasach pogardy. Mały chłopczyk, bohater tej historii, bierze nas za rękę i prowadzi za druty warszawskiego getta. Autorka pokazuje nam wojnę widzianą oczami dziecka, a rzadko patrzymy na nią z tej perspektywy. W książce pojawia się postać Ireny Sendlerowej, która uratowała od zagłady dwa i pół tysiąca dzieci. Czy można piękniej przeciwstawić się złu? „Nie tylko w czasach wojny, ale także w czasach pokoju, na co dzień pomagajmy sobie bezinteresownie, z myślą, że po to się urodziliśmy” – powiedziała Irena Sendlerowa. I takie jest przesłanie tej książki. Wrażliwość, z jaką Renata Piątkowska pokazuje zło i dobro sprawia, że możemy bezpiecznie oddać tę książkę w ręce dzieci.

Zachęcamy do zamawiania książek. W związku z zawieszeniem zajęć stacjonarnych w szkole, nadal korzystamy z opcji zamawiania. Wystarczy przesłać wiadomość na Librusie, a o tym, kiedy książka będzie gotowa do odbioru w portierni, zawsze zostaniecie poinformowani.

Pracownicy biblioteki szkolnej

 

Udostępnij