Dzień Chemika w świetlicy 10

W dniu 2 czerwca 2022 r. obchodziliśmy Dzień Chemika w świetlicy 108. Pani Karolina Waszak, nauczyciel chemii, przybliżyła uczniom czym jest chemia – nauka przyrodnicza badająca naturę, właściwości substancji i reakcje zachodzące między nimi.

Opowiedziała o kamieniu filozoficznym czyli legendarnej substancji od wieków poszukiwanej przez alchemików, zamieniającej metale nieszlachetne w szlachetne, dającej wieczne życie i leczącej z chorób. Prowadząca Pani Karolina wykonała 5 różnych doświadczeń m.in.:

  • wulkan chemiczny, który powstał na skutek zalania octem kolorowej bibuły i dosypania łyżki sody oczyszczonej,
  • lokomotywę,
  • wieżę gęstości powstałą dzięki wlaniu do słoika miodu (najcięższej substancji), płynu do mycia naczyń, octu zabarwionego i oleju,
  • chemiczne jojo – po wsypaniu 4 łyżek sody oczyszczonej, wlaniu oleju po ściankach naczynia i wkropleniu pipetą zabarwionego octu.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w przebiegu doświadczeń chemicznych wyciągając wniosek, że domowa kuchnia to laboratorium chemiczne.

Udostępnij