Szanowni Uczniowie, Rodzice, Pracownicy Szkoły,
ostatnim z wydarzeń związanych z Dniami Języka Oj-czystego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 było Czytanie wiersza Juliana Tuwima Lokomotywa.
We wspólną lekturę jednego z najbardziej popularnych utworów dla dzieci włączyli się Uczniowie klas I-III z doświadczeniem migracji, którzy uczęszczają na dodatkowe zajęcia z języka polskiego oraz Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki.
W czwartek 25 lutego w ramach zajęć z języka polskiego dla uczniów z doświadczeniem migracji dzieci poznały treść wiersza i znaczenie najtrudniejszych wyrazów, żeby potem rozumiejąc teść, odczytać wiersz, który samodzielnie uporządkowały z rozsypanki. Rozmowie o utworze towarzyszyło również odsłuchanie nagrania Lokomotywy w interpretacji głosowej Piotra Fronczewskiego. Starsi Uczniowie z klas III świetnie poradzili sobie z lekturą tekstu, młodsi doskonalili umiejętność prawidłowego i głośnego czytania. Dzieci miały również okazję odczytać fragmenety utworu nie tylko w języku polskim, ale również w języku rosyjskim i angielskim.
W ramach działań mających na celu upowszechniania czytelnictwa oraz teningu umiejętności głośnego czytania członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki – Helena i Małgosia z klasy IV b – przystąpiły do lektury tekstu. Serdecznie zapraszamy do odsłuchania nagrań, które przygotowały dziewczynki pod kierunkiem opiekunki DKK, Michaliny Surmy.
Lokomotywa odczytana przez Helenę:
Lokomotywa odczytana przez Małgosię:
Dni Języka Oj-czystego dobiegły końca! Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w kolejne wydarzenia. Jednocześnie przypominamy, że do 3 marca można nadsyłać prace konkursowe – Fantastyczne dyktando oraz Słowo-dziwy. Mamy nadzieję, że obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego staną się tradycją.
Zespół Polonistek ZSP nr 6