Dzień Języka Oj-czystego – Łamańce językowe

Szanowni Uczniowie, Rodzice, Pracownicy Szkoły,

Prawidłowa wymowa i dobra dykcja to umiejętności, które nie tylko bywają często bagatelizowane w codziennym życiu, ale również sprawiają wiele trudności dzieciom i dorosłym. Płynne, staranne i wyraźne mówienie jest niezwykle istotne w komunikacji. Sposób, w jaki się wypowiadamy, wpływa przede wszystkim na to, jak jesteśmy rozumiani, a także na to, jak postrzega nas odbiorca. Należy więc ćwiczyć nie tylko swoje ciało, ale rówież język!

Idealnym sposobem na ćwiczenie właściwej dykcji są łamańce językowe, czyli w zamyśle trudne do wymówienia frazy/zdania, które zostały zbudowane w oparciu o podobnie brzmiące wyrazy/sylaby. Funkcjonują m.in. w języku angielskim (tongue twisters), jak i w niemieckim (Zungenbrecher). Oczywiście mamy z nimi do czynienia również w języku polskim. Łamańce językowe mają w przenośni „połamać” nasz język. Należy bowiem jak najwyraźniej i jak najszybciej wymówić trudne słowa. Przed przystąpieniem do sportu wykonujemy rozgrzewkę, by nasze mięśnie mogły właściwie i bezpiecznie pracować, z kolei przed wypowiadaniem się publicznie np. w czasie recytacji tekstu możemy „rozgrzać” nasz aparat mowy. Łamianiec językowy to także świetny pomysł na zabawę słowną.

W związku z obchodami Dni Języka Oj-czystego przygotowaliśmy wspólnie z Uczniami Bank połamańców dla połamańców. Zapraszamy do zapoznania się z łamańcami umieszczonymi na grafice i korzystania z nich na co dzień!

 

Zespół Polonistek ZSP nr 6

Udostępnij