Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

W ranach Dnia Języka Ojczystego uczniowie na lekcjach języka polskiego oglądali filmy o genezie j.polskiego, bawili się łamańcami językowymi i rozwiązywali krzyżówkę i wykreślankę (wyrazy staropolskie). Dzieci zastanawiały się, czy język polski jest potrzebny (zadanie pisemne w kilku zdaniach). Potem oglądały filmiki z cyklu ,,Błyskawiczne dzieje polszczyzny. Uczniowie z niektórych klas napisali dyktando, pracowali ze słownikiem ortograficznym i poznali informacje o historii ustanowienia Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Pracując w grupach młodzież maiła okazję wykazywać się wiedzą na temat języka ojczystego.

Z okazji Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego zostały wcześniej ogłoszone konkursy:
konkurs na wiersz związany z językiem polskim z minimum ośmioma wyrazami z ą i ę
konkurs – rozprawka na temat: Czy język polski jest potrzebny?
konkurs frazeologiczny
konkurs – wiersz Wisławy Szymborskiej w rebusach
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursach, wyniki zostały ogłoszone w Librusie.

Beata Kulesza
Sylwia Małecka
Anna Grześko
Klaudia Kurzawa

Udostępnij