Międzynarodowy Dzień liczby Pi

π to wyjątkowa liczba w świecie matematyki. Jest to stosunkowo niewielka liczba jednak o nieskończonym rozwinięciu dziesiętnym. Pojawia się ona w wielu działach matematyki i fizyki. Występuje w geometrii czy analizie matematycznej.

Liczba π, tzw. Stała Archimedesa, zawsze była inspiracją wielu artystów i reżyserów. Darren Aronofsky poruszył jej temat w swoim filmie „Pi”. W literaturze Pi jest imieniem bohatera powieści Yanna Martela – „Życie Pi” oraz tematem jednego z wierszy Wisławy Szymborskiej.

Rozwinięcie binarne liczby π (jako zaszyfrowana informacja dotycząca sensu wszechświata) odgrywa kluczową rolę w zakończeniu znanej powieści s-f „Kontakt” Carla Sagana. Tworzone są wierszyki i opowiadania, w których długość każdego kolejnego słowa jest równa kolejnej cyfrze w rozwinięciu dziesiętnym liczby π.

Pierwszy raz „Dzień Liczby Pi” zorganizowano w roku 1988 w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco. Pomysłodawcą i inicjatorem wydarzenia był Larry Shaw. W roku 2009 Izba Reprezentantów w Stanach Zjednoczonych przegłosowała uchwałę, która już oficjalnie wprowadziło nowe święto, czyli „Dzień liczby Pi”.

Kiedy przypada to wyjątkowe dla matematyki wydarzenie? 14 marca. I nie jest to data przypadkowa, gdyż w USA zapisywana jest jako 3.14. Również my – uczniowie SP 15 mieliśmy tego dnia przyjemność poznać liczbę Pi i jej sekrety. Dzięki interaktywnej prezentacji dowiedzieliśmy się, skąd pochodzi nazwa Ludolfina, jaka jest przybliżona wartość liczby Pi i co wspólnego z geometrią ma ta szczególna liczba. Zaskoczyły nas ogromne wielkości, dowodzące tego, że matematyka to nauka o nieskończonych możliwościach. By sprawdzić swoją wiedzę o bohaterce dnia, rozwiązywaliśmy quizy, a w końcu sprawdziliśmy swoich sił w wirtualnym Escape Roomie. Zaskoczyły nas ciekawe zagadki, pi-ematy, ale byliśmy wytrwali i większości z nas udało się zwiedzić całe Muzeum liczby Pi. W niedalekiej przyszłości czekają nas Pi-eksperymenty, dzięki którym dowiemy się jeszcze więcej o magicznym 3,14.

 

Materiały wykorzystane podczas zajęć przygotowane zostały przez Krzysztofa Chojeckiego – Pana Pistację oraz Barbarę Dubiecką-Kruk.

Udostępnij