Wycieczka do Muzeum Etnograficznego

W dniu 22.01.2019r. dzieci z grupy I i II wybrały się na wycieczkę do Muzeum Etnograficznego w Poznaniu. Dzieci z wielkim zaciekawieniem przekraczały próg muzeum. Na miejscu przedszkolaki wzięły udział w lekcji muzealnej pt. „Tajemnice malowanej skrzyni”. Zajęcia realizowane były w nawiązaniu do wystawy „Rzeczy mówią. 100 lat zbiorów etnograficznych w Poznaniu”. Mieliśmy okazję obejrzeć wiele ciekawych eksponatów, m.in. skrzynię krakowską i oryginalny strój Bamberki . Niektóre przedmioty wzbudzały ogromne zaciekawienie przedszkolaków i Pani Przewodnik cierpliwie odpowiadała na wszystkie pytania. A było ich wiele! W części warsztatowej dzieci samodzielnie ułożyły kolorowe elementy kompozycji, z których powstała pamiątkowa karta pocztowa – krakowska skrzynia. Na koniec wycieczki obejrzeliśmy wystawę prac wyróżnionych w konkursie szopek bożonarodzeniowych.

W drodze do przedszkola udało nam się odwiedzić miejsce niezwykłe: żłóbek w Kościele oo. Franciszkanów. Niezwykłe figury postaci i zwierząt, wiele z nich ruchomych, „rozświetlone” niebo nad Betlejem i dźwięki wywołały duże emocje u naszych przedszkolaków.

Pobyt w muzeum był okazją do bezpośredniego obcowania dzieci ze sztuką muzealną. Dzieci zdobyły wiele wiadomości a wycieczka dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń.

Udostępnij