Dni Języka Oj-czystego

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jest to corocznie święto, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

 

 

W związku z tym wydarzeniem w ZSP nr 6 od poniedziałku 22.02 do piątku 26.02 będziemy obchodzić Dni Języka Ojczystego. Wspólnie przyjrzymy się, czy nasz język ojczysty jest taki nieskazitelny i czysty. Spróbujemy również pokazać, co w języku polskim zasługuje na uwagę oraz dlaczego nasz ojczysty nie-czysty język może okazać się trudnym nie tylko dla Obcokrajowców, ale także dla Polaków.

Obchody Dni Języka Oj-czystego przyjmą następujący porządek:

Poniedziałek, 22.02 – nauczyciele poloniści wprowadzą uczniów w tematykę języka ojczystego; ogłoszenie konkursów Fantastyczne dyktando i Słowo dziwy.

 

Regulamin konkursu Fantastyczne dyktando

Regulamin konkursu SŁOWO- DZIWY

Środa, 24.02 – tworzymy bank połamańców językowych nadesłanych przez Uczniów;

Już dziś ruszają przygotowania „Banku połamańców dla połamańców”. To od Ciebie zależy, co się w nim znajdzie. Prosimy o nadsyłanie swoich ulubionych połamańców językowych na mail organizatorów: michalinajusik.zsp6@gmail.com do wtorku 23.02.2021 r. W środę po południu na stronie szkoły pojawi się post z „Bankiem połamańców dla połamańców”, a także wspomnimy, jak wykorzystać skomplikowane zdania w języku ojczystym na co dzień.

Piątek, 26.02 – odczytamy z Uczniami Lokomotywę Juliana Tuwima w różnych językach ojczystych. W naszej szkole ojczystym językiem nie jest jedynie język polski – chcemy ukazać, że słowo pisane może być międzyjęzykowym pomostem.

Zapraszamy do wspólnej zabawy językiem!

Zespół Polonistek ZSP nr 6 w Poznaniu

Udostępnij