Świetlicowy konkurs znajomości gwary poznańskiej „Szneka z glancem”

W dniu 20 kwietnia w świetlicy 108 odbył się konkurs znajomości gwary poznańskiej „Szneka z glancem”
Już od marca wychowawczynie zapoznawały dzieci z gwarą. Było przy tym dużo śmiechu, gdyż nie jest tajemnicą, że wiele zwrotów gwarowych brzmi zabawnie. Dzieci z chęcią poznawały kolejne wyrażenia. Po kilku tygodniach nauki przyszedł czas na sprawdzenie wiedzy naszych poznaniaków. Chętni uczniowie napisali test i w ten oto sposób został wyłoniony Mistrz gwary poznańskiej w świetlicowym konkursie „Szneka z glancem”. Została nim uczennica klasy III c –Maja Stachowiak. Serdecznie gratulujemy! Zwyciężczyni otrzymała w nagrodę pamiątkowy dyplom oraz książkę autorstwa Wuja Czecha (Marek Szymański) „W antrejce na ryczce” z przekładami wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy na gwarę poznańską. Mamy nadzieję, że poznane zwroty i wyrażenia w gwarze poznańskiej zostaną w pamięci naszych świetlików i gdy usłyszą na ulicy: „O bimba jedzie” lub „Mam smaka na pyry z gzikiem” to doskonale będą wiedzieć, co one oznaczają.

Wszystkim życzymy wuchty słonecznych dni.

Wychowawczynie świetlicy szkolnej 108

Udostępnij