Nowości w bibliotece szkolnej #5

Szanowni Uczniowie,

wśród nowości w najszej bibliotece pojawiło się nowe wydanie powieści Buba Barbary Kosmowskiej. Publikacja należy do serii Plus minus 16 wydawanej przez Wydawnictwo Literatura. Seria skupia się na problemach współczesnych nastolatów – ich dyskusjach z dorosłymi, pierwszych związkach i poważnych decyzjach.

Wśród powieści opublikowanych w serii Plus minus 16 pojawiły się m.in. następujące pozycje autorstwa Barbary Kosmowskiej, które są dostępne w naszej bibliotece szkolnej:

  • Buba;
  • Samotni.pl;
  • Pozłacana rybka;
  • Niechciana.

Książki Barbary Kosmowskiej

Barbara Kosmowska, BubaŻycie Buby nieco różni się od życia jej rówieśniczek. Upływa jej ono na brydżu granym ze znajomymi dziadka oraz na krótkich chwilach uwagi matki, która jest pisarką. Ojciec Buby to prezenter, który dostał nowy program do prowadzenia. Wydaje się, że mężczyzna, mimo że teoretycznie zainteresowany życiem córki, nie posiada o niej zbyt wiele wiedzy. Rodzice dziewczyny nie byli stałymi w swoich uczuciach. Jednego dnia kłócili się, by następnego wyznawać sobie miłość. Zainteresowanie dzieckiem jest niezwykle małe. Okazuje się, że matka Buby nawet nie wie, gdzie dziewczyna chodzi do szkoły. Wątkiem poruszonym w książce jest także problem uwagi, którą poświęcają rodzice dziecku. Okazuje się, że może ją ono zyskać jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Historia Buby to historia dziecka, które zasługuje na miłość i uwagę mimo wszelkich swoich wad i ważnych spraw zajmujących rodziców.

Barbara Kosmowska, Samotni.pl Poruszająca i ciepła historia o wrażliwości, uśmiechu przez łzy, o poznaniu i akceptacji samego siebie oraz problemach, z którymi boryka się każdy młody człowiek. Joanna ma pudełko z listami do mamy, których nigdy nie wyśle; Kaja – kilka kilogramów nadwagi i wiele kompleksów; Wiktor – schorowaną babcię, podejrzanych kumpli i bezużyteczną kolekcję modeli samolotów. Czy kiedy przetną się ich ścieżki, łatwiej będzie pożegnać czas rzekomej beztroski dzieciństwa i wkroczyć w brutalny świat dorosłych? Cała trójka musi uważać, by w pośpiechu nie stracić z oczu tego, co najważniejsze – prawdziwej przyjaźni i miłości.

Barbara Kosmowska, Pozłacana rybka – A gdyby tak poprosić złotą rybkę o spełnienie kilku życzeń i rozwiązanie problemów, które jeden po drugim przychodzą nieproszone i sprawiają, że wszystko staje się tak bardzo skomplikowane? Alicja ma czternaście lat i jeszcze niedawno nazywała siebie Bardzo Rozpieszczoną Jedynaczką. Oswoiła się już z nową sytuacją po rozwodzie rodziców. Z trudem zaakceptowała przyrodniego brata. Niestety, musi się zmierzyć z kolejnymi niełatwym wyzwaniami: kryzysem w przyjaźni, problemami w klasie, pierwszym zauroczeniem… Wszystko to powoduje, że Alicja uczy się empatii i dojrzewa do odpowiedzialności w świecie, który nie zawsze daje poczucie bezpieczeństwa. A złota rybka? Alicja już wie, że takie są tylko w baśniach. Ważna i wzruszająca książka nie tylko dla nastolatków.

Barbara Kosmowska, Niechciana Kasia to zwyczajna dziewczyna. Ma, jak każda nastolatka, swoje marzenia i plany. Ale pewnego dnia musi zmierzyć się z problemem tak bardzo własnym, że nie może liczyć na pomoc najbliższych czy przyjaciół. Zanim rozpocznie przyspieszone dojrzewanie, a jej tajemnica stanie się własnością wszystkich wokół, pozna gorycz samotności i smak przerażenia. Czy wystarczy powiedzieć: „Sama jestem sobie winna”?

Książki z serii "Plus minus 16"

Zachęcamy do zamawiania książek. W związku z zawieszeniem zajęć stacjonarnych w szkole, nadal korzystamy z opcji zamawiania. Wystarczy przesłać wiadomość na Librusie, a o tym, kiedy książka będzie gotowa do odbioru w portierni, zawsze zostaniecie poinformowani.

Pracownicy biblioteki szkolnej

Udostępnij