Powitanie Jesieni

„Przybywa Jesień”

Spadają liście, szeleszczą wkoło,

Wiatr je unosi gwiżdżąc wesoło.

Lecą kasztany, cieszą się dzieci.

Słabiej niż latem słoneczko świeci.

Nagle żołędzie z drzewa spadają,

Chętnie je zaraz wszyscy zbierają.

Piękne korale ma jarzębina,

to znak, że jesień już się zaczyna.

(Bożena Forma)

 

Dnia 23 września dzieci z naszego przedszkola powitały Pierwszy Dzień Jesieni. Był to dzień, w którym nasze sale przyozdobione zostały barwami jesieni. Każda grupa spacerowała po okolicy przedszkola w poszukiwaniu pierwszych oznak jesieni. W trakcie spaceru dzieci obserwowały zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie. Poznawały nazwy drzew, uczyły się rozpoznawać liście oraz zbierały owoce m.in. takie jak kasztany, żołędzie, jarzębinę. Przedszkolaki tworzyły z liści jesienne bukiety oraz z pozbieranych darów stworzyły w swoich salach kąciki przyrody. Zebrane dary posłużyły również do nauki – dzieci doskonaliły umiejętności matematyczne tworząc układy rytmiczne, segregowały zebrane dary od najmniejszych do największych oraz porównywały ich ciężar. Tego dnia dzieci z każdej grupy doskonaliły umiejętności manualne tworząc piękne prace plastyczne.
Był to dzień nie tylko nauki, ale również dzień świetnej zabawy. Jesień to kolorowa i wyjątkowa pora roku stwarzająca mnóstwo okazji do poznawania otaczającego świata.

Udostępnij